تبلیغات
IT 88 - وقتی همه راه‌ها به خالق فیس‌بوک ختم می‌شود!!!!
 
صفحه نخست       تماس با مدیر       پست الکترونیک      RSS       ATOM
IT 88
 

چشمانی روشن، موهایی بلوند با فکی کم و بیش درشت و دماغی نوک تیزهمگی در کله‌ای نسبتا بزرگ بر تنه‌ای متوسط و صدایی که در میان جمع طنین اضطراب را می‌توان در آن حس کرد. همه این موارد در کنار هم مصالح لازم را برای خلق یک شخصیت انیمیشن در اختیار شما قرار می‌دهد.


بنابراین تعجب نکنید اگر در آینده نزدیک مارک زوکربرگ خالق شبکه اجتماعی فیس‌بوک را در قالب یک شخصیت انیمیشن بر پرده سینما یا صفحه تلویزیون ببینید.


 

زوکربرگ مدتی است به سوژه مورد علاقه دست‌اندرکاران صنعت سینما تبدیل شده است. هنوز تصویر چهره مغموم بازیگر نقش زوکربرگ در سکانس نهایی فیلم آخر «دیوید فینچر» ـ شبکه اجتماعی ـ از ذهن تماشاگران محو نشده که خبر می‌رسد، وی قرار است بار دیگر بر پرده سینما یا شاید هم تلویزیون نقش ببندد اما این بار در قالب یک فیلم انیمیشن و البته کمدی. 


زوکربرگ با ظهور ستاره اقبالش یک شبه راه صد ساله را پیمود و امروزه نام این جوان را که هنوز در دهه سوم عمر خود به سر می‌برد در کنار غول‌های فناوری مثل اریک اشمیت و استیو جابز قرار می‌دهند. او همانطور که خود و اطرافیانش می‌گویند، مسیر موفقیت فعلی‌اش را بدون نقشه قبلی طی کرده است و هرگز خود را در موقعیت فعلی نمی‌دید. همانطور که هرگز فکر نمی‌کرد به سوژه‌ای چنین محبوب برای فیلمسازان انیمیشن تبدیل شود.


از قرار معلوم موفقیت فیلم شبکه اجتماعی در گیشه(این فیلم 87 میلیون دلار فروش کرد) باعث شده است که شرکت‌های فیلمسازی دیگر نیز با وجود حاشیه‌هایی که در ساخت این فیلم وجود داشت، ترغیب شوند در فاصله‌ای نه‌چندان زیاد از نمایش فیلم اول به سراغ زوکربرگ بروند؛ اما این بار در قالب داستانی کمدی و جالب‌تر از آن انیمیشن.


پروژه فیلم انیمیشن «مارک زوکربرگ: خالق فیس‌بوک» بعد از آن کـــلید خورد که یک ناشر آمریــــــــــــکایی با نـــام Bluewater Productions که در حوزه کتاب‌های کمیک فعالیت می‌کند، اقدام به انتشار کتابی درباره او کرد. این ناشر آمریکایی تاکنون کتاب‌های کمیک فراوانی درباره چهره‌های فرهنگی، ورزشی و سیاسی سرشناس در سراسر جهان منتشر کرده است که در میان آنها می‌توان به «لیدی گاگا» خواننده آمریکایی، «دیوید بکهام» بازیکن فوتبال انگلیسی و میشله اوباما همسر رییس جمهور آمریکا اشاره کرد. این ناشر در ادامه کتاب‌های پرفروش خود کتاب «مارک زوکربرگ: خالق فیس‌بوک» را منتشر کرد که همانطور که انتظار می‌رفت با استقبال فراوانی نیز مواجه شد. دست‌اندرکاران این انتشاراتی وقتی استقبال از این کتاب را دیدند برای تبدیل کتاب به فیلم انیمیشن دنبال کمپانی‌های فیلمسازی رفتند که در نهایت کمپانیHayden 5 Media برای حضور در این پروژه اعلام آمادگی کرد. نام فیلم نیز برگرفته از نام کتاب است.


بر اساس اطلاعاتی که این دو شرکت درباره این پروژه مشترک ارایه کرده‌اند، محصول نهایی در واقع تلفیقی است از فیلم سینمایی و انیمیشن. نمونه مشابه این شیوه را می‌توان در فیلم Scanner Darkly محصول 2006 است. در فیلم جدید نیز هم شخصیت‌های واقعی حضور دارند. زوکربرگ قطعا جزو شخصیت‌های انیمیشن این فیلم خواهد بود. البته ناگفته نماند که با توجه به اینکه این فیلم مبتنی بر یک کتاب کمیک است قطعا ماجرای زندگی وی نیز از دریچه کمدی به تصویر کشیده خواهد شد.


«تادم وایزمن» رییس شرکت Hayden 5 Media درباره علت مشارکت در این پروژه، گفت: «این فیلم انیمیشن قرار است به جزییاتی از شخصیت زوکربرگ بپردازد که در فیلم شبکه اجتماعی به آنها پرداخته نشده است. هدف اصلی ما این است که این شخصیت را به گروه‌های بیشتری از عموم بشناسانیم.»


نبود اطلاعات بیشتر درباره این پروژه باعث شده است که از هم‌اکنون گمانه‌زنی‌ها درباره جزییات مورد اشاره وایزمن آغاز شود؛ چون در فیلم شبکه اجتماعی تقریبا به ابعاد مختلف شخصیت زوکربرگ پرداخته شده است: جوانی سرکش که دارای گرایشات و رفتارهای غیرمتعارف است به واسطه نبوغ خود یک شبکه اجتماعی را پایه‌گذاری می‌کند که میلیون‌ها انسان را در نقاط مختلف زمین به یکدیگر وصل کرده است. این ابتکار، او را در مسیر پیشرفت و ثروت قرار می‌دهد. در این راه موانعی مثل دشمنی‌ها و وسوسه‌های ویرانگر در کمین او هستند و او در نهایت با وجود ایجاد دوستی خود را تنها می‌یابد. 


اما درباره مخاطبان این فیلم نیز ظاهرا دست‌اندرکاران این پروژه تمام جوانب امر را سنجیده‌اند و با توجه به همه‌گیری فیس‌بوک به نظر می‌رسد آنها فرض را بر این گذاشته‌اند که خیلی‌ها مشتاقند اطلاعاتی درباره زندگی موسس فیس‌بوک داشته باشند. بنابراین بازگشت سرمایه در این پروژه تقریبا تضمین شده است. «میلوس سیلبر» معاون وایزمن گفت: «این فیلم همه توجهات را به خود جلب خواهد کرد زیرا فیس‌بوک در حال حاضر حدود 500 میلیون کاربر دارد که بیشتر آنها بدشان نمی‌آید درباره زندگی خصوصی خالق این شبکه اطلاعاتی داشته باشند و این فیلم می‌تواند این اطلاعات را در اختیار آنها قرار دهد.»


البته هنوز معلوم نیست کجا و دقیقا چه زمانی این فیلم به نمایش درخواهد آمد و آیا سازندگانش آن را به شبکه‌های تلویزیونی خواهند فروخت یا در سینماها اکران خواهند کرد. اما یک مساله مشخص است و آن اینکه این فیلم در نهایت در ماه دسامبر یعنی دو تا سه هفته دیگر روانه بازار خواهد شد.


نکته قابل توجه درباره این پروژه سکوت زوکربرگ است. زوکربرگ در واکنش به فیلم اول، شبکه اجتماعی در معدود مصاحبه‌هایی که کرد از عوامل این فیلم به خاطر ورود به حریم خصوصی‌اش بدون اینکه نظر او را جویا شوند شدیدا انتقاد کرد و گفت: «وقتی خلاصه داستان فیلم را که در مطبوعات منتشر شد، خواندم متوجه شدم که این فیلم ارتباطی به واقعیت زندگی من ندارد.» او حتی اعلام کرد که حاضر نیست برای یک بار هم که شده به تماشای این فیلم برود. البته زوکربرگ کمی بعد از آغاز نمایش فیلم به پیشنهاد اطرافیانش به تماشای این فیلم رفت و راضی هم برگشت. هر چند به گفته کارشناسان این فیلم یک نگاه قرن بیستمی به انسان‌های قرن بیست و یکمی است که در آن ته مایه‌ای از ارزشگذاری مشاهده می‌شود(هر چه باشد فینچر و فیلمنامه‌نویسش متعلق به نسل امروز فناوری اطلاعات نیستند و نگاه آنها به فیس‌بوک یک نگاه بیرونی است). اما زوکربرگ که همراه با دوستانش این فیلم را دیده بود، از آن تعریف کرد و گفت: «از ساختار آن خوشم آمده است.» او تا الان درباره این پروژه جدید واکنشی نشان نداده و مثل دیگران نمی‌داند قراراست زندگی خصوصی‌اش چگونه ترسیم شود. به نظر می‌رسد تفاوت عمده این فیلم انیمیشن با فیلم قبلی نگاه حاکم بر آن باشد.


در این میان، یک نکته را نیز نباید از نظر دور داشت و آن اینکه، استقبال عمومی از این فیلم و پروژه‌های مشابه نشان می‌دهد که دست‌اندرکاران فناوری ارتباطات بیش از تصور ما وارد فرهنگ عمومی شده‌اند و اتفاقا از قدرت تاثیرگذاری فراوانی نیز در این فرهنگ برخوردارند.

منبع عصر ارتباط

نوع مطلب : مطالب جالب، 
برچسب ها :


درباره وبلاگ

اگر به دنبال محیطی هستید که در ورای فضاسازی های معمول ، از نقطه نظر تخصصی به دنیای فناوری اطلاعات بنگرد؛
اگر به دنبال یافتن نمود توانمندی یک جمع دانشجویی IT هستید؛
اگر در پی مطالب جذاب و خواندنی جانبی می باشید؛
به شما تبریک می گوییم که انتخاب درستی داشته اید؛ چون هدف ما نیل به دستاورد های بالاست!
ما جمعی از دانشجویان IT ورودی 88 دانشگاه سراسری تبریز گرد هم آمدیم ؛ آستین ها را بالا زدیم و خواستیم به قدر توانمندی خویش در فضای سایبری ایفای نقش کنیم؛
خواستیم لبخند رضایت را بر لبان توی مخاطب که تمامی دارایی ما هستی بنشانیم؛
خواستیم طرحی نو دراندازیم...
و در این میان با استمداد از یگانه ی هستی بخش نجوا می کنیم:
همتم بدرقه راه کن ای طایر قدس که دراز است ره مقصد و من نو سفرم

مطالب اخیر
نظرسنجی
در این 6 ماهی که گذشت عملکرد وبلاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت