تبلیغات
IT 88 - هوش مصنوعی
 
صفحه نخست       تماس با مدیر       پست الکترونیک      RSS       ATOM
IT 88
 
جمعه 22 مرداد 1389 :: نویسنده : الهام خالدی

همه ما زمانی‌‌ را به خاطر مى‌‌‌آوریم كه تصویر ذهنى‌‌‌مان از كامپیوتر ، تصور ماشینى‌‌ هوشمند و پیچیده بود؛ ماشینى‌‌ كه پاسخ بسیارى‌‌ از سئوالات را مى‌‌‌داند و آنچه را كه نمى‌‌‌داند نیز مى‌‌‌آموزد. این ماشین هوشمند، گاه مشاورﻯ همه‌چیزدان بود كه در تمامى‌‌ مسائل، بهتر از ما تصمیم مى‌‌‌گرفت(تنها با این اشكال كه كمى‌‌ بى‌‌‌احساس بود!)، گاه محاسبه‌گرﻯ توانا كه دقیق‌‌ترین و ظریف‌‌ترین نكات علمى‌‌ را درمى‌‌‌یافت، و گاه بیگانه‌اﻯ خشن، وتنها هدفش نابودﻯ نوع بشر.

تنها، نوشتن اولین خطوط یك برنامه ساده و یا پیاده سازﻯ یك الگوریتم ابتدایى‌ لازم بود تا این تصور ساده انگارانه پایان پذیرد و جاﻯ خود را به تصور واقعى‌ترﻯ از كامپیوتر بدهد: «یك ماشین محاسبه گر». این ماشین تنها آنچه را بدان سپرده ایم به ما بازپس مى‌دهد، مرتب شده و سامان یافته، اما بدون هیچ خلاقیتى‌.

                                            
 
آن تصور ساده و ابتدایى‌، تنها منحصر به ما یا هر كاربر تازه آشنایى‌ با كامپیوتر نبوده است، بلكه چندین دهه تلاش دانشمندان و مهندسین براﻯ ساخت ماشینى‌ كه همچون انسان بیندیشد، بیاموزد و تصمیم بگیرد را در پى‌ داشته است. خیلی پیش از آنكه انسان با اولین ماشین‌هاﻯ آدم‌نما مواجه شود ، با تخیل خود حتى‌ تا پایان این راه را نیز پیموده بود. از فرانكشتاین تا ترمیناتور ، از دشمنان و بیگانگان تا آدم‌نماهاﻯ منجى‌، همگى‌ حاصل برداشت تخیلى‌ از هوش مصنوعى‌ است.

 

اما سواﻯ این داستان پردازﻯها و تخیلات كه در خام‌ترین شكل خود نوعى‌ سرگرمى‌ مدرن و در جدﻯ‌ترین شكل آن محل مباحث شبه فلسفى‌ است، باید دید هوش مصنوعى‌ به عنوان یك علم چیست و دستاوردهاﻯ مشخص و معین تئوریك و تكنولوژیك آن تا به امروز چه چیزهایى‌ بوده است. فراتر از آن این كه هوش مصنوعى‌ در حال پیمودن چه مسیرﻯ است.

آنچه محل پرسش و تأمل جدﻯ است این كه آیا در نهایت ماشین‌هایى‌ خواهیم داشت كه چون انسان بیندیشند؟، و مهم‌تر آن كه اگر اساساً چنین هدفى‌ قابل دستیابى‌ است، اینك علم و تكنولوژﻯ در كجاﻯ این مسیر هستند؟ و اگر دستیابى‌ به آن مقدور نیست، سمت و سوﻯ آینده هوش مصنوعى‌ به كجاست؟

هنگامی كه اولین كامپیوترها ساخته شدند، تمامى‌ تلاش‌ها در این جهت بود كه سخت‌ترین مسائل شناخته شده تا آن روز را توسط این ماشین ها حل كنند. آنجا كه بیشترین توان خلاقه و هوشمندﻯ انسان به كار گرفته مى‌شود، محل چالش جدﻯ او با كامپیوتر خواهد بود. بدین ترتیب مسائلى‌ همچون بازﻯ شطرنج، مورد توجه و علاقه شدید دانشمندان هوش مصنوعى‌ واقع شدند. وقتى‌ روش‌هاﻯ ساده اﻯ برای حل این سرﻯ مسائل پیشنهاد شد، تنها چیزﻯ كه باقى‌ مانده بود افزایش سرعت ماشین بود، تا این كه كامپیوتر بتواند از طریق یك روش كاملاً غیرهوشمند انسان را در هوشمندانه‌ترین فعالیتش شكست دهد.

روزی كه دیپ بلو، كاسپاروف را شكست داد، سال‌ها از افسانه هوش مصنوعی سپری شده بود؛ دیگر هیچ كس بر این باور نبود كه برای هوشمند بودن حتماً باید كاسپاروف وار شطرنج بازی كرد! یا اقلیدس گونه به اثبات قضایایی پرداخت. خیلی پیش از این مسائل، باید پاسخ به پرسش‌هایی را یافت كه در گذشته ای نزدیك، ابتدایی و پیش پاافتاده به نظر مى‌رسیدند.

دانشمندان اینك حتی در ساده ‌ترین حركات دست برای برداشتن یك مهره شطرنج نیز نشانه های هوشمندی را جست وجو مى‌كردند. یك حركت كوچك انگشتان برای برداشتن یك فنجان یا نوشتن یك كلمه بر كاغذ چنان درجه اییاضی و چنان حجمی از محاسبات را مى‌طلبد كه ساخت یك دست با انگشتان مصنوعی، سال ها تحقیق وبررسی و مطالعه را نیازمند است. نگاه كردن به یك چهره و به خاطر آوردن سریع نام یك شخص، كاری است كه حتی پیشرفته‌ترین كامپیوترهای امروزین از انجام آن ناتوانند. راه رفتن نرم و مقاوم انسان بر روی دوپا(كه خود این انتخاب برای انسان بسیار مورد تأمل است) كماكان آنقدر جالب توجه است، كه محل سرمایه گذاری میلیون دلارییی نظر هوندا، آنهم تحت قالب حساس‌ترین و مخفی‌ترین پروژه ها باشد. سازو كار و نحوه عمل گلبول های سفید داخل بدن انسان وتحت قالب سیستم ایمنی بدن به گونه ایست كه به صورت یك حافظه عملاً نامحدود عمل مى‌كند. یك حافظه با بی شمار الگوی ذخیره شده برای مقابله و دفع. حال آنكه امروزه تكنولوژی اصولاً در جایی نیست كه چنان حجمی از حافظه حتی قابل تصور باشد.

علاوه بر تمامی اینها، بخش بسیار مهمی كه پیش از این و حتی تا چند سال پیش مغفول مانده بود، این است كه هیچ موجود هوشمندی تنها و ایزوله نیست. بخش عمده ای از هوشمندی ، هوشمندی اجتماعی و ارتباطیین سئوال كه چرا اجتماع موجودات هوشمند كه هر یك در پی نفع خویشند از هم نمى‌پاشد و نه تنها عقلانی، بلكه بهینه رفتار مى‌كند، اینك از حالت یك سئوال در تئوری های اقتصادی خارج شده و راه به درون هوش مصنوعی و حتی رباتیك برده است.

" " هندس از دقت ر شركت ها است. ا

این سئوال كه چرا اجتماع موجودات هوشمند كه هر یك در پی نفع خویشند از هم نمى‌پاشد و نه تنها عقلانی،ینه رفتار مى‌كند، اینك از حالت یك سئوال در تئوری های اقتصادی خارج شده و راه به درون هوش مصنوعیی رباتیك برده است. بلكه به و حت

" "

فهرست فوق تنها بخشی از مسائلی بود كه باعث ورود پروژه هوش مصنوعی به مرحله ای جدیدتر شد. دانشمندان آرمانگرای ریاضیدان دهه های پیش، اینك جای خود را به موشكافانی خرده گیر مى‌دهند كه مانند زیست شناسان به بررسی دقیق و جزئی تمامی رفتارهای موجودات هوشمند و الگوبرداری از آنها مشغولند(اینهم یك نمونه دیگر از انقراض نسل آرمانگرایان!).

نوع مطلب : AI، 
برچسب ها :


درباره وبلاگ

اگر به دنبال محیطی هستید که در ورای فضاسازی های معمول ، از نقطه نظر تخصصی به دنیای فناوری اطلاعات بنگرد؛
اگر به دنبال یافتن نمود توانمندی یک جمع دانشجویی IT هستید؛
اگر در پی مطالب جذاب و خواندنی جانبی می باشید؛
به شما تبریک می گوییم که انتخاب درستی داشته اید؛ چون هدف ما نیل به دستاورد های بالاست!
ما جمعی از دانشجویان IT ورودی 88 دانشگاه سراسری تبریز گرد هم آمدیم ؛ آستین ها را بالا زدیم و خواستیم به قدر توانمندی خویش در فضای سایبری ایفای نقش کنیم؛
خواستیم لبخند رضایت را بر لبان توی مخاطب که تمامی دارایی ما هستی بنشانیم؛
خواستیم طرحی نو دراندازیم...
و در این میان با استمداد از یگانه ی هستی بخش نجوا می کنیم:
همتم بدرقه راه کن ای طایر قدس که دراز است ره مقصد و من نو سفرم

مطالب اخیر
نظرسنجی
در این 6 ماهی که گذشت عملکرد وبلاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت